Otobil

Avantajlar

 ·         Cüzdanınıza dokunmadan, kredi kartı çıkarmadan, otomobilinizden inmeden, akaryakıt almanın keyfini yaşayın.

·         Hızlı ve rahat bir kullanımı vardır.

·         Chipli anahtarlığı okutun ve yakıt alın.

·         Kolay kullanılır. Kredi kartınız yada ödeme kartınızı istasyonda kullanmaya gerek yoktur.

·         Güvenlidir. Kredi kartı yada kişisel bilgileriniz chip üzerinde değil, güvenli bir ortamda saklanmaktadır.

·         Otobilim müşterileri özel müşteri servisi ile desteklenmektedir.

·         Otobilim anahtarlığına tanımlı OPET karta otomatik puan kazanımı.

·         Sizin isteğinize göre Sms ile anında akaryakıt alım bilgilendirilmesi.

·         https://otobilim.opet.com.tr/portal/ adresinden akaryakıt alımı ile ilgili raporlama yapabilme.


Teknoloji

Otobilim, radyo frekans teknolojisi kullanarak iletişim kuran bir ödeme sistemidir. Anahtarlık içindeki chip ile pompadaki antenin haberleşmesi ile sistem aktif hale gelir. Tüm iletişim elektronik ve güvenli bir ortamda kodlanarak yapılır.

Araçlarınızın OPET istasyonlarından otomatik olarak, nakit veya kredi kartı ile ödeme yapmadan yakıt almalarını sağlayan ve dolum bilgilerini el değmeden elektronik ortamlarda müşteriye ulaştıran bir sistemdir. Faturalama toplu olarak belirli dönemlerde yapılmaktadır. Bu sistem yardımı ile kullanıcılar taşıtlarının giderlerini tam anlamıyla kontrol altına alma imkanına kavuşmaktadırlar.

Otobil Üniteleri Nelerdir?

Halka Tipi Ünite 
Opet tarafından aracınıza özel programlanarak, gönderilen halka tipi bir ünitedir. Aracınıza montajı yapılarak firmanız tarafından yapılan yakıt alım limitlendirmeleri sayesinde kontrol sizde olur. Otobil’li aracınız ile Opet istasyonlarına gittiğiniz zaman sistem sizi tanıyacaktır. Yakıt alımlarınız dönem sonlarında otomatik olarak şirketinize / tarafınıza faturalandırılacaktır.

KEY /  Anahtarlık
Pompa makinesine monte edilmiş anten, elinizdeki anahtarlığın içinde bulunan elektromanyetik bir devre ile iletişime geçerek aracınız hakkındaki tüm bilgileri alarak istasyonda bulunan otobil istasyon kontrol ünitesine gönderir.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

OTOBİL üyesi kuruluşa ait araçlar, OPET istasyonundaki OTOBİL amblemli pompaya gelerek,OTOBİL’den akaryakıt almak istediğini pompa görevlisine bildirir. (Araçlarda OTOBİL cihazları olduğunu gösteren sticker, aracın görünen bir yerindedir. Yakıt deposuna yakın kelebek camında.) OTOBİL pompasındaki anten yalnız belli bir mesafeden taşıtı algılayabileceğinden, dolumun başlayabilmesi için akaryakıt tabancası depoya tam olarak sokulmalıdır.Aksi taktirde dolum başlamaz.Dolum başladıktan sonra tabanca depodan çıkarılırsa dolum işlemi duracaktır.Doğru yakıt cinsine yanaşılmaz ise (Araç süper benzin almaya tanımlı ise başka bir ürün alamaz) dolum yine başlamayacaktır.(Bu sizin aracınızın korunması açısından önemlidir.) Aracın bilgileri sistemde mevcut ise pompa yakıt vermeye başlar.Algılanan taşıta dolum başlar ve dolum bitiminden sonra istasyondaki yazıcıdan doluma ait tüm bilgilerin yer aldığı (pompa no,Şirketin ismi,aracın plakası,tarih/saat,miktar (lt),Birim fiyat ve Tutar) Akaryakıt Dolum Bilgi Belgesi basılır. 2 kopya olan bu formun biri sürücüde kalır.Diğer kopyası ise istasyon yetkilisine (Pompa görevlisine) teslim edilir. OTOBİL otomasyon sistemi ile şirketler akaryakıt harcamalarını %100 kontrol altına alırlar.

 


NASIL ÇALIŞIR - NASIL OTOBİL SİSTEMİNE GİREBİLİRİM ?Firmamızla iletişime geçtikten sonra, araçlarınız ve kullanım özelliklerine göre size en uygun şekilde otobil anahtarlık yada araç tagları olacak şekilde plan yapılır.

-Opet Otobil Taşıt Tanıma Ünitesi ( tag yada anahtarlık )anlaşma sağlandıktan sonra Opet tarafından müşteriye gönderilir.

-Yetkili servis tarafından gönderilen Taşıt Tanıma Ünitesi anlaşmalı noktalarda araca monte edilir.

-Aracınız, Opet istasyonlarındaki ön saha çalışanları tarafından arka camdaki Otobil logosu sayesinde tanınır ve Otobil pompalarına yönlendirilir.

-Müşteri Otobil pompasına yanaştığında ön saha çalışanı yakıt tabancasını aracın deposuna sokar. Aracın Depo ağzına monte edilen Otobil Akıllı Halka ile pompa iletişime geçer. Yapılan dolum, pompadaki akıllı sistem üzerinden Opet merkez bilgisayarlarına gönderilir. Hangi türde yakıt alındığı, miktarı ve zamanı Opet merkezi veri bankasına kaydedilir.

-İşlem tamamlandığında dolum fişi basılır. Bu fiş ön saha çalışanı tarafından müşteriye verilir.

FATURALAMA VE ÖDEME

-Otobil Taşıt Tanıma Sistemi kapsamındaki yakıt tüketimi her ayın 15’i ve son günü Opet tarafından faturalanır. Bu faturalar, müşterilerin tercihine göre takip eden ayın ilk 10 günü içersinde müşterinin anlaşmalı bankalardaki Opet’e tanımlanmış hesaptan (DBS) , banka havalesi yada kredi kartı seçeneklerinden tercihine göre yapılabilir.

-Opet Otobil Taşıt Tanıma Sistemi ile ilgili tüm işlemleri online olarak yönetebilirsiniz.

Sistem üzerinden yakıt tüketiminize ait, anlık görüntüleme, günlük, haftalık, aylık raporlama ve araçlarınınıza plaka özelinde günlük haftalık aylık limitlendirme, cari hesap detayları ve takibini hem bilgisayarınız hemde akıllı telefonunuzdan izleyebilme kolaylığı da sunar

Başvuru Formu